TVX1C152MCD
Mfr.Part #
TVX1C152MCD
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V AXIAL
Through Hole
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1500μF
Published :
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
TVX1C152MCD
Nichicon TVX1C152MCD
TVX 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Polar Axial, Can