TVX1C103MDD
Mfr.Part #
TVX1C103MDD
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V AXIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
10000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
0.16 %
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Published :
Length :
40mm
Datasheets
TVX1C103MDD
Nichicon TVX1C103MDD
TVX 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Axial, Can