TVX1C102MCD
Mfr.Part #
TVX1C102MCD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL
Capacitance :
1000µF
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
TVX
Diameter :
10mm
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm
Voltage - Rated AC :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
0.16 %
Height :
26mm
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
770mA
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Length :
35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
885.5mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current (AC) :
770mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
770mA @ 120Hz
Datasheets
TVX1C102MCD
Nichicon TVX1C102MCD
TVX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 770mA 0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can