TVX1C101MAD
Mfr.Part #
TVX1C101MAD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
16mm
Published :
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
16V
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.16 %
Diameter :
6.3mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current (AC) :
160mA
Series :
TVX
Size / Dimension :
0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current :
160mA
Termination :
Axial
Lead Free :
Lead Free
Bulk
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Capacitance :
100μF
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated AC :
16V
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Length :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Datasheets
TVX1C101MAD
Nichicon TVX1C101MAD
TVX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can