TVX1C100MAD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX1C100MAD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
4μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Series :
TVX
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Package / Case :
Axial, Can
Pbfree Code :
yes
Termination :
Axial
Capacitance :
10μF
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Through Hole
Polarity :
POLARIZED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
12mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
0.16 %
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
TVX1C100MAD
Nichicon TVX1C100MAD
TVX 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Axial, Can