TVX1A682MCD
Mfr.Part #
TVX1A682MCD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V AXIAL
Published :
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.93A @ 120Hz
Ripple Current :
1.93A
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Axial
Size / Dimension :
0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial, Can
Tan Delta :
0.32
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
10V
Leakage Current :
2.04mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
41.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.2195A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
6800µF
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
16mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
TVX1A682MCD
Nichicon TVX1A682MCD
TVX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.93A 0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm -40°C~85°C Axial, Can