TVX1A472MCD
Mfr.Part #
TVX1A472MCD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V AXIAL
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
4μA
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Polarity :
POLARIZED
Height :
31.5mm
Ripple Current :
1.73A
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
4700µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.73A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.9895A @ 10kHz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tan Delta :
0.28
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Termination :
Axial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
16mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
TVX
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
TVX1A472MCD
Nichicon TVX1A472MCD
TVX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.73A 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can