TVX1A332MCD
Mfr.Part #
TVX1A332MCD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V AXIAL
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
TVX
Tan Delta :
0.26
Package / Case :
Axial, Can
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
0.2 %
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
1.5985A @ 10kHz
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
4μA
Capacitance :
3300µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.39A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
10V
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
13mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.39A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
31.5mm
Datasheets
TVX1A332MCD
Nichicon TVX1A332MCD
TVX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.39A 0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can