TVX1A331MAD1LS
Mfr.Part #
TVX1A331MAD1LS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Capacitance :
330µF
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Diameter :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
16mm
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
10V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
TVX1A331MAD1LS
Nichicon TVX1A331MAD1LS
TVX 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can