TVX1A331MAD
Mfr.Part #
TVX1A331MAD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
16mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Through Hole
Diameter :
8mm
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
10V
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Leakage Current :
4μA
Termination :
Axial
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
0.2 %
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
300mA
Tan Delta :
0.2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Published :
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
TVX1A331MAD
Nichicon TVX1A331MAD
TVX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can