TK8A10K3,S5Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK8A10K3,S5Q
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 8A TO220SIS
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On Max :
120 mΩ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
12.9nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Continuous Drain Current (ID) :
8A
Supplier Device Package :
TO-220SIS
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
530pF @ 10V
FET Type :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
120mOhm @ 4A, 10V
Published :
Vgs (Max) :
±20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Operating Temperature :
150°C TJ
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max :
18W Tc
Factory Lead Time :
52 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A Ta
Series :
U-MOSIV
Mounting Type :
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance :
530pF
Datasheets
TK8A10K3,S5Q
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK8A10K3,S5Q
N-Channel Tube 120mOhm @ 4A, 10V ±20V 530pF @ 10V 12.9nC @ 10V 100V TO-220-3 Full Pack
TK8A10K3,S5Q Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 530pF @ 10V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 8A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 100V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
TK8A10K3,S5Q Features
a continuous drain current (ID) of 8A
a 100V drain to source voltage (Vdss)