TK10A60D(STA4,Q,M)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK10A60D(STA4,Q,M)
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220SIS
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Supplier Device Package :
TO-220SIS
Vgs (Max) :
±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1350pF @ 25V
Radiation Hardening :
No
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Operating Temperature :
150°C TJ
Input Capacitance :
1.35nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
750mOhm @ 5A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max :
45W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Drain to Source Resistance :
750mOhm
Fall Time (Typ) :
100 ns
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Continuous Drain Current (ID) :
10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
3
Power Dissipation :
45W
Max Operating Temperature :
150°C
FET Type :
N-Channel
Mount :
Through Hole
Rds On Max :
750 mΩ
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Rise Time :
55ns
Lead Free :
Lead Free
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Turn-Off Delay Time :
15 ns
Series :
π-MOSVII
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Ta
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK10A60D(STA4,Q,M)
N-Channel Tube 750mOhm @ 5A, 10V ±30V 1350pF @ 25V 25nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack
TK10A60D(STA4,Q,M) Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1350pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [10A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=600V, the drain-source breakdown voltage is 600V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 15 ns.MOSFETs have 750mOhm resistance between the drain and the source when biased into the on state by a gate-to-source voltage (VGS).Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.In order to operate this transistor, a voltage of 600V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
TK10A60D(STA4,Q,M) Features
a continuous drain current (ID) of 10A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 15 ns
single MOSFETs transistor is 750mOhm
a 600V drain to source voltage (Vdss)