TK100E06N1,S1X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK100E06N1,S1X
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N CH 60V 100A TO-220
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current (ID) :
100A
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Package / Case :
TO-220-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Ta
Series :
U-MOSVIII-H
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.3m Ω @ 50A, 10V
Power Dissipation-Max :
255W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10500pF @ 30V
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
140nC @ 10V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
TK100E06N1,S1X
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK100E06N1,S1X
N-Channel Tube 2.3m Ω @ 50A, 10V ±20V 10500pF @ 30V 140nC @ 10V 60V TO-220-3
TK100E06N1,S1X Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 10500pF @ 30V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.The transistor must receive a 60V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
TK100E06N1,S1X Features
a continuous drain current (ID) of 100A
a 60V drain to source voltage (Vdss)