TK10A50D(STA4,Q,M)
Mfr.Part #
TK10A50D(STA4,Q,M)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 500V 10A TO220SIS
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Resistance :
620mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
TO-220SIS
Radiation Hardening :
No
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
720mOhm @ 5A, 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
20nC @ 10V
Input Capacitance :
1.05nF
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1050pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
45W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Ta
Fall Time (Typ) :
10 ns
Operating Temperature :
150°C TJ
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
45W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Vgs (Max) :
±30V
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Rds On Max :
720 mΩ
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Rise Time :
25ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
π-MOSVII
Continuous Drain Current (ID) :
10A
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK10A50D(STA4,Q,M)
N-Channel Tube 720mOhm @ 5A, 10V ±30V 1050pF @ 25V 20nC @ 10V 500V TO-220-3 Full Pack
TK10A50D(STA4,Q,M) Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 1050pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 10A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 500V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 500VV.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 75 ns.This device has a drain-to-source resistance of 620mOhm when a gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias it into the on state, and when this voltage is applied to bias it into the on state.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 30V to 1.For this transistor to work, a voltage 500V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
TK10A50D(STA4,Q,M) Features
a continuous drain current (ID) of 10A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 75 ns
single MOSFETs transistor is 620mOhm
a 500V drain to source voltage (Vdss)