STP7N60M2
Mfr.Part #
STP7N60M2
Description
MOSFET N-CH 600V 5A TO220
Base Part Number :
STP7N
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Series :
MDmesh™ II Plus
Resistance :
950mOhm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8.8nC @ 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
20A
Rise Time :
7.2ns
Case Connection :
DRAIN
Packaging :
Tube
Number of Channels :
1
Turn On Delay Time :
7.6 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
10.4mm
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Continuous Drain Current (ID) :
5A
Power Dissipation-Max :
60W Tc
Number of Elements :
1
Avalanche Energy Rating (Eas) :
99 mJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
271pF @ 100V
Turn-Off Delay Time :
19.3 ns
Threshold Voltage :
3V
Fall Time (Typ) :
15.9 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
950m Ω @ 2.5A, 10V
Vgs (Max) :
±25V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Width :
4.6mm
Height :
15.75mm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5A Tc