STP180N55F3
Mfr.Part #
STP180N55F3
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 55V 120A TO220AB
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Breakdown Voltage :
55V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
480A
Turn-Off Delay Time :
110 ns
Turn On Delay Time :
25 ns
Packaging :
Tube
Threshold Voltage :
4V
Transistor Application :
SWITCHING
Element Configuration :
Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Height :
15.75mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
STripFET™
Number of Pins :
3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.8m Ω @ 60A, 10V
Base Part Number :
STP180
Nominal Vgs :
4 V
Number of Elements :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
100nC @ 10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
FET Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Resistance :
3.8mOhm
Power Dissipation :
330W
Width :
4.6mm
Power Dissipation-Max :
330W Tc
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Fall Time (Typ) :
50 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Mount :
Through Hole
Pin Count :
3
Length :
10.4mm
Vgs (Max) :
±20V
Number of Terminations :
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
JESD-609 Code :
e3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6800pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
60A
Rise Time :
150ns
Package / Case :
TO-220-3
Datasheets
STP180N55F3
STMicroelectronics STP180N55F3
N-Channel Tube 3.8m Ω @ 60A, 10V ±20V 6800pF @ 25V 100nC @ 10V TO-220-3