STP10N62K3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STP10N62K3
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 620V 8.4A TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Pins :
3
Continuous Drain Current (ID) :
8.4A
Turn-Off Delay Time :
41 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1250pF @ 50V
ECCN Code :
EAR99
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
750m Ω @ 4A, 10V
Number of Elements :
1
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
125W Tc
Rise Time :
15ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
620V
Vgs (Max) :
±30V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Lead Free :
Lead Free
Threshold Voltage :
3.75V
Power Dissipation :
125W
REACH SVHC :
No SVHC
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
SuperMESH3™
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Nominal Vgs :
3.75 V
Package / Case :
TO-220-3
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8.4A Tc
Transistor Application :
SWITCHING
Resistance :
680mOhm
Pin Count :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
42nC @ 10V
JESD-609 Code :
e3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 100μA
Terminal Position :
Single
Base Part Number :
STP10
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Drain to Source Breakdown Voltage :
650V
Fall Time (Typ) :
31 ns
Length :
10.4mm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
220 mJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn On Delay Time :
14.5 ns
Number of Terminations :
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Height :
15.75mm
Width :
4.6mm
Datasheets
STP10N62K3
STMicroelectronics STP10N62K3
N-Channel Tube 750m Ω @ 4A, 10V ±30V 1250pF @ 50V 42nC @ 10V 620V TO-220-3
STP10N62K3 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 220 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1250pF @ 50V.This device has a continuous drain current (ID) of [8.4A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=650V, the drain-source breakdown voltage is 650V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 41 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 14.5 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.Electrical devices have threshold voltages at which their operations become active, and this transistor has a threshold voltage of 3.75V.In order to operate this transistor, a voltage of 620V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
STP10N62K3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 220 mJ
a continuous drain current (ID) of 8.4A
a drain-to-source breakdown voltage of 650V voltage
the turn-off delay time is 41 ns
a threshold voltage of 3.75V
a 620V drain to source voltage (Vdss)