STGF30V60DF
Mfr.Part #
STGF30V60DF
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220
Datasheet
Download
Description
IGBT BIPO 600V 30A TO-220
Stock
787
In Stock :
787
Max Power Dissipation :
260W
Height :
15.75mm
Base Part Number :
STGF30
Package / Case :
TO-220
Width :
4.6mm
Max Collector Current :
60A
Min Operating Temperature :
-55°C
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
175°C
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
40 Weeks
ROHS3 Compliant
Length :
10.4mm
Number of Pins :
3
Datasheets
STGF30V60DF
STGF30V60DF Description
STGF30V60DF Features
  • Designed for soft commutation only
  • Maximum junction temperature: TJ= 175 °C