STGF10H60DF
Mfr.Part #
STGF10H60DF
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
IGBT 600V 20A 30W TO220FP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Width :
4.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Weight :
2.299997g
Height :
16.4mm
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
STGF10
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Max Power Dissipation :
30W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Td (on/off) @ 25°C :
19.5ns/103ns
Packaging :
Tube
Max Collector Current :
20A
Reverse Recovery Time :
107 ns
Power - Max :
30W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Collector Pulsed (Icm) :
40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.95V @ 15V, 10A
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Length :
10.4mm
Number of Pins :
3
Switching Energy :
83μJ (on), 140μJ (off)
Input Type :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Gate Charge :
57nC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Test Condition :
400V, 10A, 10 Ω, 15V
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.5V