STGF30H60DF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STGF30H60DF
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 60A 37W TO220FP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Power Dissipation :
37W
Radiation Hardening :
No
Polarity/Channel Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Type :
Standard
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120A
Base Part Number :
STGF30
Td (on/off) @ 25°C :
50ns/160ns
Switching Energy :
350μJ (on), 400μJ (off)
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 30A
Test Condition :
400V, 30A, 10 Ω, 15V
Lead Free :
Lead Free
Max Collector Current :
60A
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Packaging :
Tube
IGBT Type :
Trench Field Stop
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~175°C TJ
Element Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
37W
Gate Charge :
105nC
Reverse Recovery Time :
110 ns
ECCN Code :
EAR99
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Number of Pins :
3
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.4V
Datasheets
STGF30H60DF
STMicroelectronics STGF30H60DF
STGF30H60DF Description
The STGF30H60DF is a Trench gate field-stop 600 V, 30 A high-speed IGBT developed using an advanced proprietary trench gate field stop structure.