RL0402FR-070R068L
Mfr.Part #
RL0402FR-070R068L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 0.068 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
68mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±1%