RL0402FR-070R082L
Mfr.Part #
RL0402FR-070R082L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 0.082 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RL
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
82mOhm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
406.4μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RL0402FR-070R082L
YAGEO RL0402FR-070R082L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 82mOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C