RL0402FR-070R11L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL0402FR-070R11L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.11 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Series :
RL
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height :
406.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
110mOhm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RL0402FR-070R11L
YAGEO RL0402FR-070R11L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 110mOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C