RL0402FR-070R18L
Mfr.Part #
RL0402FR-070R18L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.18 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
180mOhm
Depth :
500μm
Weight :
652.039032μg
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Construction :
Chip
Tolerance :
±1%
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Series :
RL
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RL0402FR-070R18L
YAGEO RL0402FR-070R18L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 180mOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C