RGTH50TS65GC11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGTH50TS65GC11
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 650V 50A 174W TO-247N
Stock
360
In Stock :
360
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Collector Emitter Breakdown Voltage :
650V
Power - Max :
174W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 25A
Number of Terminations :
3
Max Power Dissipation :
174W
Td (on/off) @ 25°C :
27ns/94ns
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Gate Charge :
49nC
Test Condition :
400V, 25A, 10 Ω, 15V
Mount :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Turn Off Time-Nom (toff) :
172 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2014
Mounting Type :
Through Hole
Input Type :
Standard
Number of Pins :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Turn On Time :
65 ns
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.6V
Continuous Collector Current :
25A
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~175°C TJ
Current - Collector Pulsed (Icm) :
100A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Collector Current :
50A
IGBT Type :
Trench Field Stop
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Weight :
38.000013g
Package / Case :
TO-247-3
Transistor Application :
POWER CONTROL
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
650V