PSMN9R5-100PS,127
Mfr.Part #
PSMN9R5-100PS,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
MOSFET N-CH 100V TO220AB
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Power Dissipation-Max :
211W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4454pF @ 50V
Fall Time (Typ) :
22.8 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
82nC @ 10V
Turn-Off Delay Time :
52.2 ns
Turn On Delay Time :
22 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.0096Ohm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Continuous Drain Current (ID) :
89A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
89A Tc
Power Dissipation :
211W
Vgs (Max) :
±20V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Max Dual Supply Voltage :
100V
Rise Time :
25.2ns
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.6m Ω @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Datasheets
PSMN9R5-100PS,127
NXP Semiconductors PSMN9R5-100PS,127
N-Channel Tube 9.6m Ω @ 15A, 10V ±20V 4454pF @ 50V 82nC @ 10V TO-220-3
PSMN9R5-100PS,127 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 4454pF @ 50V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 100V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 100V.As a result of its turn-off delay time, which is 52.2 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 22 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The maximum dual supply voltage can be supported by 100V.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
PSMN9R5-100PS,127 Features
a continuous drain current (ID) of 89A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage