PSMN4R4-80PS,127
Mfr.Part #
PSMN4R4-80PS,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
MOSFET N-CH 80V 100A TO220AB
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Current :
100A
Turn-Off Delay Time :
66 ns
Fall Time (Typ) :
18.4 ns
Width :
6.35mm
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Single
Continuous Drain Current (ID) :
100A
JESD-609 Code :
e3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Rise Time :
38.1ns
Turn On Delay Time :
34.7 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
80V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Height :
6.35mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vgs (Max) :
±20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Voltage :
80V
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
125nC @ 10V
Power Dissipation :
306W
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Length :
44.45mm
Max Dual Supply Voltage :
80V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.1m Ω @ 15A, 10V
Radiation Hardening :
Power Dissipation-Max :
306W Tc
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8400pF @ 40V
Weight :
453.59237mg
Datasheets
PSMN4R4-80PS,127
Introducing Unclassified NXP Semiconductors PSMN4R4-80PS,127 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:3, Voltage:80V, Number of Pins:3, Operating Temperature:-55°C~175°C TJ, Package / Case:TO-220-3, PSMN4R4-80PS,127 pinout, PSMN4R4-80PS,127 datasheet PDF, PSMN4R4-80PS,127 amp .Beyond Unclassified NXP Semiconductors PSMN4R4-80PS,127 ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NXP Semiconductors PSMN4R4-80PS,127
N-Channel Tube 4.1m Ω @ 15A, 10V ±20V 8400pF @ 40V 125nC @ 10V TO-220-3
PSMN4R4-80PS,127 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 8400pF @ 40V.This device has a continuous drain current (ID) of [100A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=80V, the drain-source breakdown voltage is 80V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 66 ns.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 34.7 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by 80V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
PSMN4R4-80PS,127 Features
a continuous drain current (ID) of 100A
a drain-to-source breakdown voltage of 80V voltage