MSRTA40080A
Mfr.Part #
MSRTA40080A
Description
DIODE MODULE 800V 400A 3TOWER
Reverse Voltage :
800V
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
176.25kV
Average Rectified Current :
400A
Published :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800V
Current - Average Rectified (Io) :
400A DC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 400A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Cable, Chassis Mount
Forward Current :
400A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
Pitch :
3.96mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
75°C
Supplier Device Package :
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Contact Resistance :
10MOhm
Common Cathode
Number of Contacts :
4
4.15kA
Termination :
IDT
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Min Operating Temperature :
0°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Datasheets
MSRTA40080A
GeneSiC Semiconductor MSRTA40080A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 400A 800V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRTA40080(A) Overview
We should be monitoring the surge current and keeping it below 4.15kA.A forward voltage of 400A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 25μA.
MSRTA40080(A) Features
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MSRTA40080(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRTA40080(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23