MSRTA40060A
Mfr.Part #
MSRTA40060A
Description
DIODE MODULE 600V 400A 3TOWER
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Forward Current :
400A
Reverse Voltage :
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 400A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Package / Case :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Average Rectified (Io) :
400A DC
Average Rectified Current :
400A
Datasheets
MSRTA40060A
GeneSiC Semiconductor MSRTA40060A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 400A 600V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRTA40060(A) Overview
Maintaining a surge current under 4.15kA and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 400A to operate the device.A reverse voltage peak of 25μA is applied to devices like this one.
MSRTA40060(A) Features
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MSRTA40060(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRTA40060(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23