MSRTA400140A
Mfr.Part #
MSRTA400140A
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Description
DIODE MODULE 1.4KV 400A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Surge Current :
4.15kA
Average Rectified Current :
400A
Element Configuration :
Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Mount :
Chassis Mount
Published :
Packaging :
Bulk
Current - Average Rectified (Io) :
400A DC
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 400A
Forward Current :
400A
Supplier Device Package :
Three Tower
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
Peak Reverse Current :
25μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Voltage :
1.4kV
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Diode Type :
Standard
Datasheets
MSRTA400140A
GeneSiC Semiconductor MSRTA400140A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 400A 1.4kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRTA400140(A) Overview
As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 4.15kA.In operation, this device will be set to 400A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 25μA V.
MSRTA400140(A) Features
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MSRTA400140(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRTA400140(A) applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23