MSRTA400120A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRTA400120A
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.2KV 400A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 400A
Supplier Device Package :
Three Tower
Packaging :
Bulk
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Package / Case :
Element Configuration :
Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) :
400A DC
Peak Reverse Current :
25μA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Type :
Standard
Average Rectified Current :
400A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Forward Current :
400A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Surge Current :
4.15kA
Reverse Voltage :
1.2kV
Mount :
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
Datasheets
MSRTA400120A
GeneSiC Semiconductor MSRTA400120A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 400A 1.2kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRTA400120(A) Overview
Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 4.15kA should be the rule.When the forward voltage is set to 400A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 25μA.
MSRTA400120(A) Features
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
MSRTA400120(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRTA400120(A) applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23