MSRTA400100A
Mfr.Part #
MSRTA400100A
Description
DIODE MODULE 1KV 400A 3TOWER
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 400A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) :
400A DC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Supplier Device Package :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
Datasheets
MSRTA400100A
GeneSiC Semiconductor MSRTA400100A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C Three Tower Chassis Mount
MSRTA400100(A) Overview
MSRTA400100(A) Features
MSRTA400100(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRTA400100(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23