MSRTA200140AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRTA200140AD
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN 1.4KV 200A 3 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1400V
Diode Type :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Package / Case :
Three Tower
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
200A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 200A
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
MSRTA200140AD
GeneSiC Semiconductor MSRTA200140AD
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 1.4kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRTA200140(A)D Overview
MSRTA200140(A)D Features
MSRTA200140(A)D Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRTA200140(A)D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23