MSRTA200100AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRTA200100AD
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN 1KV 200A 3 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1000V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 200A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Average Rectified Current :
200A
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Package / Case :
Three Tower
Datasheets
MSRTA200100AD
GeneSiC Semiconductor MSRTA200100AD
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 1kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRTA200100(A)D Overview
MSRTA200100(A)D Features
MSRTA200100(A)D Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRTA200100(A)D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23