MSRT25080A
Mfr.Part #
MSRT25080A
Description
DIODE MODULE 800V 250A 3TOWER
Diodes - Rectifiers - Arrays
Orientation :
Straight
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Length :
16mm
Peak Reverse Current :
15µA
Contact Resistance :
20mOhm
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Contact Plating :
Tin
Average Rectified Current :
250A
Package / Case :
Three Tower
Termination :
Crimp
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 600V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Reverse Voltage :
800V
Diode Type :
Standard
Forward Current :
250A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Height :
3.56mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Connector, PCB, Signal
Contact Material :
Brass
Shielding :
Unshielded
Max Current Rating :
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 250A
Depth :
3.05mm
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Published :
Mount :
Cable, Chassis Mount
Max Surge Current :
3.3kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
250A DC
Datasheets
MSRT25080A
GeneSiC Semiconductor MSRT25080A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 250A 800V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT25080(A) Overview
Keeping the surge current under 3.3kA and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 250A will operate.The reverse voltage peak of this device is 15μA.
MSRT25080(A) Features
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
MSRT25080(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT25080(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23