MSRT25060A
Mfr.Part #
MSRT25060A
Description
DIODE MODULE 600V 250A 3TOWER
Diodes - Rectifiers - Arrays
Element Configuration :
Common Cathode
Number of Contacts :
5
Published :
Current - Average Rectified (Io) :
250A DC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 250A
Min Operating Temperature :
-40°C
Orientation :
Straight
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Average Rectified Current :
250A
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Surge Current :
3.3kA
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
15µA
Forward Current :
250A
Max Operating Temperature :
105°C
Chassis Mount
Reverse Voltage :
600V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 600V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
4.45mm
Datasheets
MSRT25060A
GeneSiC Semiconductor MSRT25060A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 250A 600V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT25060(A) Overview
Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 3.3kA.The device operates when the forward voltage is set to 250A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 15μA.
MSRT25060(A) Features
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
MSRT25060(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT25060(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23