MSRT250160A
Mfr.Part #
MSRT250160A
Description
DIODE MODULE 1.6KV 250A 3TOWER
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 600V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 250A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
RoHS Compliant
Reverse Voltage :
1.6kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Bulk
Current - Average Rectified (Io) :
250A DC
Max Surge Current :
3.3kA
Average Rectified Current :
250A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Forward Current :
250A
Element Configuration :
Common Cathode
Peak Reverse Current :
15µA
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Datasheets
MSRT250160A
GeneSiC Semiconductor MSRT250160A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 250A 1.6kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT250160(A) Overview
As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 3.3kA.In operation, this device will be set to 250A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 15μA V.
MSRT250160(A) Features
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
MSRT250160(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT250160(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23