MSRT250140A
Mfr.Part #
MSRT250140A
Description
DIODE MODULE 1.4KV 250A 3TOWER
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Type :
Standard
Published :
Forward Current :
250A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 600V
Package / Case :
Three Tower
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 250A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Voltage :
1.4kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Peak Reverse Current :
15µA
Packaging :
Bulk
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Element Configuration :
Common Cathode
Max Surge Current :
3.3kA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Mount :
Chassis Mount
Average Rectified Current :
250A
Current - Average Rectified (Io) :
250A DC
Datasheets
MSRT250140A
GeneSiC Semiconductor MSRT250140A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 250A 1.4kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT250140(A) Overview
Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 3.3kA should be the rule.When the forward voltage is set to 250A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 15μA.
MSRT250140(A) Features
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
MSRT250140(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT250140(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23