MSRT250120A
Mfr.Part #
MSRT250120A
Description
DIODE MODULE 1.2KV 250A 3TOWER
Bulk
Current - Average Rectified (Io) :
250A DC
Element Configuration :
Common Cathode
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 600V
Peak Reverse Current :
15µA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 250A
Package / Case :
Three Tower
Reverse Voltage :
1.2kV
Average Rectified Current :
250A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Forward Current :
250A
Chassis Mount
Max Surge Current :
3.3kA
Datasheets
MSRT250120A
GeneSiC Semiconductor MSRT250120A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 250A 1.2kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT250120(A) Overview
As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 3.3kA.In operation, this device will be set to 250A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 15μA V.
MSRT250120(A) Features
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
MSRT250120(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT250120(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23