MSRT250100A
Mfr.Part #
MSRT250100A
Description
DIODE MODULE 1KV 250A 3TOWER
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 600V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Average Rectified Current :
250A
Current - Average Rectified (Io) :
250A DC
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 250A
Mount :
Chassis Mount
Reverse Voltage :
1kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Diode Type :
Standard
Package / Case :
Three Tower
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
Forward Current :
250A
Peak Reverse Current :
15µA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Published :
Packaging :
Bulk
Max Surge Current :
3.3kA
Datasheets
MSRT250100A
GeneSiC Semiconductor MSRT250100A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 250A 1kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT250100(A) Overview
We should be monitoring the surge current and keeping it below 3.3kA.A forward voltage of 250A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 15μA.
MSRT250100(A) Features
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
MSRT250100(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT250100(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23