MSRT20080D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRT20080D
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 800V 200A 3 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Type :
Standard Recovery Rectifier Module
Series :
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Brand :
RoHS :
Details
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Technology :
Si
Package :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Subcategory :
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Three Tower
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
Rectifier Modules
Datasheets
MSRT20080D
MSRT20080D Overview
MSRT20080D Features
MSRT20080D Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT20080D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23