MSRT20060A
Mfr.Part #
MSRT20060A
Description
DIODE MODULE 600V 200A 3TOWER
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
10μA
Packaging :
Bulk
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Max Surge Current :
3kA
Reverse Voltage :
600V
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200A
Diode Type :
Standard
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Forward Current :
200A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Average Rectified Current :
200A
Element Configuration :
Common Cathode
Package / Case :
Three Tower
Published :
Supplier Device Package :
Datasheets
MSRT20060A
GeneSiC Semiconductor MSRT20060A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 200A 600V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT20060(A) Overview
We should be monitoring the surge current and keeping it below 3kA.A forward voltage of 200A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 10μA.
MSRT20060(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT20060(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT20060(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23