MSRT200160A
Mfr.Part #
MSRT200160A
Description
DIODE MODULE 1.6KV 200A 3TOWER
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Standard
Element Configuration :
Common Cathode
Peak Reverse Current :
10μA
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Published :
Average Rectified Current :
200A
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Max Surge Current :
3kA
Forward Current :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Reverse Voltage :
1.6kV
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Datasheets
MSRT200160A
GeneSiC Semiconductor MSRT200160A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 200A 1.6kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT200160(A) Overview
As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 3kA.In operation, this device will be set to 200A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 10μA V.
MSRT200160(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT200160(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT200160(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23