MSRT200140A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRT200140A
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.4KV 200A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package / Case :
Three Tower
Forward Current :
200A
Peak Reverse Current :
10μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
3kA
Reverse Voltage :
1.4kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Mount :
Chassis Mount
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Element Configuration :
Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Average Rectified Current :
200A
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Standard
Datasheets
MSRT200140A
GeneSiC Semiconductor MSRT200140A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 200A 1.4kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT200140(A) Overview
A surge current should be monitored and should not exceed 3kA.As long as the forward voltage is set to 200A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 10μA on devices like this one.
MSRT200140(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT200140(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT200140(A) applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23