MSRT200120A
Mfr.Part #
MSRT200120A
Description
DIODE MODULE 1.2KV 200A 3TOWER
1 (Unlimited)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Max Surge Current :
3kA
Three Tower
Element Configuration :
Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Published :
Average Rectified Current :
200A
Mount :
Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Peak Reverse Current :
10μA
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
200A
Reverse Voltage :
1.2kV
Datasheets
MSRT200120A
GeneSiC Semiconductor MSRT200120A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 200A 1.2kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT200120(A) Overview
In order to prevent the surge current from exceeding 3kA, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 200A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 10μA.
MSRT200120(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT200120(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT200120(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23