MSRT200100A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSRT200100A
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1KV 200A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200A
Average Rectified Current :
200A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Peak Reverse Current :
10μA
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Forward Current :
200A
Max Surge Current :
3kA
Reverse Voltage :
1kV
Max Operating Temperature :
105°C
Pitch :
8.38mm
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Published :
Packaging :
Bulk
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Element Configuration :
Common Cathode
Orientation :
Straight
Diode Type :
Standard
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Cable, Chassis Mount
Package / Case :
Three Tower
Datasheets
MSRT200100A
GeneSiC Semiconductor MSRT200100A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 200A 1kV-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT200100(A) Overview
We should be monitoring the surge current and keeping it below 3kA.A forward voltage of 200A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 10μA.
MSRT200100(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT200100(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT200100(A) applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23