MSRT15080A
Mfr.Part #
MSRT15080A
Description
DIODE MODULE 800V 150A 3TOWER
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 150A
Bulk
Reverse Voltage :
800V
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Average Rectified Current :
150A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Peak Reverse Current :
10μA
Current - Average Rectified (Io) :
150A DC
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Surge Current :
2.25kA
Forward Current :
150A
Datasheets
MSRT15080A
GeneSiC Semiconductor MSRT15080A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 150A 800V-DC Three Tower Chassis Mount
MSRT15080(A) Overview
Maintaining a surge current under 2.25kA and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 150A to operate the device.A reverse voltage peak of 10μA is applied to devices like this one.
MSRT15080(A) Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
MSRT15080(A) Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MSRT15080(A) applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23