MCR03EZPFX3001
Mfr.Part #
MCR03EZPFX3001
Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
3kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
MCR03EZPFX3001
ROHM Semiconductor MCR03EZPFX3001
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 3kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C