MCR006YRTF1201
Mfr.Part #
MCR006YRTF1201
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/20W 0201
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power Rating :
50mW
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
50mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Construction :
Chip
Series :
MCR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Reference Standard :
TS 16949
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Resistance :
1.2kOhm
Voltage - Rated DC :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Height :
254μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Datasheets
MCR006YRTF1201
ROHM Semiconductor MCR006YRTF1201
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C