KRP-5DG-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRP-5DG-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Mounting Type :
Socketable
Series :
KRP
Coil Voltage :
24VDC
Must Operate Voltage :
18VDC
Published :
2004
Contact Rating (Current) :
10A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Insulation :
Class B
Packaging :
Bulk
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Coil Resistance :
472Ohm
Switching Voltage :
240VAC -Max
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
51mA